Závin s náplní makovou - 50% náplně - matematické okénko

Jdete si takto po krámu a máte chuť na něco sladkého, inu vidíte závin s náplní 50% a hezkou makovicí...co by normální zákazník očekával...že tam bude hodně maku. Mám pro vás matematické okénko.

Takže nejprve obrázek

Základem pointy je, že abyste věděli o čem mluvím, tak vám musím okázat přední i zadní stranu výrobku...nuže zde je:

makový závin s 50% náplně

A teď ten matematický rozbor

Výhodou nákupu českých výrobků je, že na obale musíte mít napsáno úplně všechno co do vás cpou. Začínáme náplní, u které se dozvíme, že je jí 50%...krása, která značí, že tu máme 125g náplně...pokračujeme hranatou závorkou [], za což bych chtěl poděkovat někomu kdo obal psal...že měl snahu o trochu přehlednosti a pamatoval si něco z matematiky. Nuže pokračujeme, z této 50% náplně je maková směs v množství 58%, takže už víme, že máku zde nebude více jak 72,5g, ale jak je psáno, je to směs, takže ještě nejsme u konce a pokračujeme do další závorky, v níž se dozvíte, že z tohoto množství je 40% mák, tedy té základní suroviny o kterou nám jde a to je 29g.

Takže výsledek je takový, že z výrobku, který váží 250g a má 50% náplně - zbytek by teoreticky mělo být těsto, je náplň složena z mouky, cukru, stabilizátorů a v neposlední řadě celými 29g maku. Takže kdo očekává, že v závinu s makovou náplní - 50% náplně, bude hodně maku, tak je na omylu, maku je zde jen 11,6%.

Dobrou chuť Vám přeje UNITED BAKERIES a.s. :)

Autor: