S Českými drahami včas? To nehrozí...

Myslíte, že se dá jezdit s Českými drahami na regionální trati včas? To je sen...

kolejeJe vcelku zajímavé, že vlaky jezdí přesněji v zimě než na jaře a v létě. V zimě by tomu člověk bez problému rozumněl, může se přece stát, že zamrzne nafta nebo výhybky v nějaké stanici. Ale v létě, co jsou pravé důvody zpoždění vlaků od jara do podzimu?

Z mého pohledu jsou v tomto období nejčastější příčinou lidé, ať už se jedná o sebevrahy, kteří si z nepochopitelného důvodu sáhnou na život - těch kteří mají důvod (na smrt nemocní v posledním stádiu) je opravdu málo. Nicméně sebevrazi tohoto typu skáčou pod vlaky na koridoru a vzniká zde malý vliv na jízdu vlaku včas.

Další skupinou, která způsobuje zpoždění jsou nehody s auty na železničních přejezdech, kdy nezodpovědný řidič spěchal nebo prostě pro adrenalin či z nepozornosti vjel na přejezd a vlak ho sestřelil. Zde už neříkám sebevrazi, protože těch, kteří se nechají cíleně přejet na železničním přejezdu, je opět hodně málo. Toto se stává častěji.

Jako další problematická skupina se jeví zloději drahých kovů, kteří způsobují, že vlaky v určitých místech musí jezdit tzv. na hubu (tedy na pokyn výpravčího) nebo krokem přes přejezd s výraným používáním houkačky, protože tím, že přišel zloděj a ukradl měď, zlikvidoval zabezpečovací zařízení.

Poslední skupinou - né lidskou - jsou technické potíže na trati, jako je roztažení kolejí z důvodu tepla a další podobné příčiny, ale to se stává tak málo, že to stojí pouze za zmínku, nikoliv za dlouhý text.

Z tohoto důvodu pro mě vyplývá, že největší zpoždění způsobují lidé, a ačkoliv kvůli zpoždění často také nadávám na přepravce, musím si uvědomit, stejně jako by si to měli uvědomit všichni ostatní, že zpoždění vlaku způsobuje cca v 90% lidský faktor nepřímo spojený s dopravcem.

Autor: